Katero kolo naj izberem za trening?   Recently updated !


Ta članek boste brali: 5 minut

Pogosto vprašanje kolesarskih začetnikov je, katera vrsta kolesa je najbolj primerna na začetku ukvarjanja s tem čudovitim športom. Trenerski odgovor je kot vedno “odvisno” 😉 ampak vseeno se mi zdi pomembno, da podam nekaj smernic pri izbiri novega kolesa. Primerno kolo za vaše potrebe je osnova, da ga boste pogosteje in z veseljem uporabljali, kar pa je temelj za dosego “kondicije”, napredka in na splošno boljšega počutja. Vesel sem, da je članek podprla kolesarska spletna stran Wheelbase, kjer najdete ogromno zanimivih artiklov po konkurenčnih cenah.

Kje boste običajno kolesarili?

To je vprašanje, ki ga vedno postavim svojim klientom. Bodo to glavne ceste, stranske ceste, morda makadamske poti ali celo stezice? Pomislite na okolje, kjer živite. Tukaj boste kolo “zajahali” največkrat – in čeprav se 1x ali 2x letno podate v gorovje Dolomitov ali na makadame otoka Krka, potrebujete kolo, ki vam bo lahko služilo doma  prav vsak dan. Ta razmislek naj bo osnova, ko se odločate o gorskem, električnem, gravel ali cestnem kolesu. 

Spletna kolesarska trgovina Wheelbase vam zagotavlja ugodne cene za kolesa in opremo vseh vrst.

Za dobro kondicijsko pripravo je primerna vsaka vrsta kolesa!

Velikokrat imajo kolesarji začetniki občutek, da je le cestno kolo primerno za “pravi trening” in dosego napredka. Ne drži. Čisto vsaka vrsta kolesa zadostuje za odličen trening kolesarstva – tudi električno kolo! Verjeli ali ne, celo več možnosti nam moderna e-kolesa ponujajo v primerjavi z navadnimi. O tem sem že pisal pred časom in mnenja o tem nisem spremenil. Novi modeli e-koles imajo že toliko vgrajene tehnologije, da omogočajo trening z merilcem moči in drugimi senzorji, to pa je veliko več, kot začetnik v osnovi potrebuje.

Univerzalec v vseh pogledih – gorsko kolo s prednjim vzmetenjem ali “trdak”

Ni dvoma, da je gorsko kolo najbolj uporabno v vseh pogledih. Z njim se lahko zapeljete po asfaltu, makadamu, grobih gramozih in celo lažjih enoslednicah oz. “trailih”. To je bilo tudi moje prvo kolo, s katerim sem se leta 2005 odpravil na svoj prvi kolesarski izlet do Dubrovnika… in še dan danes najraje vozim po terenu ravno “trdaka”. Sicer je sedaj to pravo “enduro” kolo z izjemno širokimi in grobimi gumami ter vzmetenjem preko 150mm. Še vedno pa je “trdak”. Razpon modelov je ogromen, od relativno poceni koles do “astronomsko” dragih karbonskih dirkalcev, ki vam bodo pošteno olajšali denarnico. Izberite po lastni presoji in še enkrat preberite prva dva odstavka 🙂

Prednje vzmeteno gorsko kolo Scott s strani Wheelbase
Gorsko kolo s prednjim vzmetenjem je najbolj univerzalna izbira za kolesarja začetnika. Kolo Scott Scale 970 poznam zelo dobro in ga lahko priporočam iz lastne izkušnje. Več o kolesu na Wheelbase.

Moderni trend – gravel kolesa oz. “makadamkarji”

Prednosti gravel kolesa so sledeče; po obliki krmila in okvirja so podobni cestnim kolesom, zato je telesna drža na njih bolj “dirkalna”. To pomeni, da boste lahko dosegali višje hitrosti z enakim naporom, kot pri gorskem kolesu. Gume na gravel kolesih so širše in bolj profilirane, kot pri cestnem kolesu – še vedno pa ožje in gladkejše kot na gorskem. Posledično boste zelo grobe makadame in enoslednice morali obvoziti. Odlična izbira za nekoga, ki torej veliko vozi po asfaltu in lepših makadamskih / gozdnih poteh. Zelo priljubljen postaja tudi bike-packing, potovanje s kolesi in minimalno prtljago. Tudi za take izzive so gravel kolesa izjemna.

Gravel kolo Scott Speedster
Gravel kolesa so vroč trend, Scott Speedster 20 pa predstavlja odlično vrednost za svoj denar. Disk zavore, menjalnik 1×12 in veliko prostora za širše gume – več na strani Wheelbase.

Električna kolesa so samo za lenuhe

To razmišljanje se je od pojava električnih koles pred nekaj leti že močno spremenilo. Danes obstajajo električna kolesa vseh vrst; gorska, gravel in cestna. Njihova velika prednost je, da si lahko vsako vožnjo oz. vsak trening prilagodite svoji kondicijski pripravljenost. Primer; meseca maja je vzpon na enega okoliških vrhov z vašim društvom. Niste še v kondiciji ampak s takim kolesom se lahko skupini pridružite, uživate v njihovi družbi, hkrati pa naredite trening intenzivnosti, ki je za vas primerna. Kot sem že omenil, imajo ta kolesa že vgrajeno ogromno “pameti” v smislu kolesarskih senzorjev. Za začetek treniranja tako ne potrebujete kupovati dodatkov – izjema je le senzor srčnega utripa. Tukaj lahko preberete mojo izkušnjo kolesarjenja s cestnim električnim kolesom

Scott električno kolo model 2025
Električno kolo je univerzalna izbira za vsakodnevno uporabo in trening. V moj izbor je prišel nov Scottov model, ki spet prehaja na bolj vitke linije, kolo pa ima odlično opremo. Več o tem kolesu na spletni strani Wheelbase .

Ali dirkalec izumira? 

Cestna kolesa se v poplavi gravel in e-bike trenda morda res zdijo na pragu izumrtja. Ampak je to daleč od resnice – ogromno število kolesarskih zanesenjakov prisega na tovrstna kolesa. Udeleženci maratona Franja, Maratona Alpe in podobnih dogodkov v večini vozijo dirkalna / cestna kolesa. Ta tip kolesa je res najhitrejši na asfaltu, najnižja teža med vsemi tipi koles pa predstavlja tudi bistveno prednost pri kolesarjenju v klanec. Je nujno kupiti najlažje in najnovejše cestno kolo, da boste na prijateljskem kolesarjenju prehiteli znanca? Vsekakor ne. Kolesa v srednjem cenovnem rangu (2.000-3.000€) več kot zadostujejo za rekreativno in celo tekmovalno udejstvovanje. Kar je več od tega, pomeni detajle, malenkosti, za katere pa so nekateri pripravljeni odšteti celo bogastvo.

Kvalitetno cestno kolo v srednjem rangu ima danes okvir iz ogljikovih vlaken, široko območje prestavnih razmerij in disk zavore. Kolo Scott Addict 50 obkljuka vse te opcije. Več na strani Wheelbase.

Pravi kolesar ima vedno eno kolo premalo!

Sedaj, ko smo spoznali osnovne prednosti različnih tipov koles, vam je verjetno jasno, zakaj ta šala še kako drži! Dejstvo je, da s svojim kolesarskom napredkom tudi naše potrebe naraščajo. Morda ste začeli na gorskem kolesu, pa ste si zaželeli vožnje po zahtevnejših potkah. Tedaj praviloma sledi nakup polnovzmetenega kolesa. Lahko vas premami potovanje, tedaj je gravel kolo z bike-packing torbami idealna izbira. Dvakrat letno se udeležite maratona – seveda rabite cestno kolo, da boste “konkurenčni”. Otroci hodijo v vrtec? Idealno kolo za vsakodnevno rabo, vleko prikolice… je seveda električno kolo! Tudi to morate imeti, saj boste tako več kolesarili in porabili manj goriva v avtomobilu. So vam všeč tudi starinska kolesa? Seveda, tudi za Rogovega “Maratonca” ali “Pony” mora biti prostor pri hiši. Kaj pa tisto kolo, ki…? No, saj razumete 🙂

Srečno vožnjo in čim več kolesarskih kilometrov, ne glede na vrsto kolesa vam želim. Upam, da je ta članek morda koristen za tiste, ki ste pred nakupom novega kolesa in boste namesto predolgega izbiranja raje prej kolesarili 🙂

Leave a comment